عملیات ساختن عادت های بهتر

در این عملیات با مفهومی بنام انرژی فعالساز مواجهیم:

در علم شیمی انرژی فعالساز کمترین مقدار انرژی لازم برای انجام گرفتن یک واکنش شیمیایی است.تصور کنید می خواهید کبریتی را روشن کنید.تا زمانیکه کبریت را روی سطح سنباده مانند کنار جعبه نکشید اتفاقی نمی افتد اما به محض اینکه با وارد کردن یک انرژی کوچک کبریت را روی سطح میکشید کبریت روشن میشود.کافیست که شما در ابتدا انرژی کوچکی وارد کنید تا کبریت خودش بقیه راه را طی کند.

این انرژی فعالساز در اطراف ما هم وجود دارد.حال این انرژی چگونه درساختن عادتهای بهتر به ما کمک میکند؟

مانند فعالیت های شیمیایی تمام عادتهای ما هم به انرژی فعالساز نیاز دارند

فرقی نمیکند که شما میخواهید چه عادتی بسازید قطعا مقداری انرژی برای شروعش نیاز دارید.در شیمی هرچه انجام گرفتن یک واکنش سخت تر باشد انرژی فعالساز بیشتری هم نیاز دارد.عادت ها نیز چنین هستند.هرچه ساختن یک رفتار سخت تر باشد به انرژی بیشتری برای شروع ان نیاز است.

اما یک مشکل رایج در این مسیر وجود دارد:بطور خلاصه شما بیشتر از اینکه برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید خودتان  را در جایگاهی تصور میکنید که به ان رسیده اید و با ان خیال پردازی میکنید.

مشکل اینجاست که اهداف بزرگ به انرژی فعالساز زیادی نیاز دارند.در اغاز شما ممکن است این انرژی را داشته باشید چراکه برای هدف جدیدتان هیجان زده هستید اما خیلی زود(معمولا پس از چند هفته)این انگیزه محو میشود

درس اول:اهداف کوچک انرژی کمتری نیاز دارند و همین انهارا دست یافتنی میکند.و هرچه انرژی مورد نیاز بیشتر باشد استوار ماندن در مسیر نیزسخت تر میشود.

برای عادتتان یک کاتالیزگر پیدا کنید:

کاتالیزگر ماده ایست که فعالیت شیمیایی را سرعت میبخشد و به بیانی دیگر انرژی فعالساز را کاهش میدهد در حالیکه هنگام واکنش خودش مصرف نمیشود.

در زمینه ی ساخت عادات قدرتمند ترین کاتالیزگر محیط اطراف است.محیط اطراف ما بر روی رفتارهای ما اثر گذار است.

برای مثال:فرض کنید تصمیم دارید هرروز بعد از کار 15 دقیقه بنویسید.درمحیطی پر سروصدا با یک هم اتاقی بلند اوا و با پس زمینه ی صدای تلوزیون انرژی زیادی برای استوار ماندن لازم دارید.اما در جایی ارام مانند کتابخانه محیط اطراف مانند یک کاتالیزگر عمل میکند وشما راحت تر به هدفتان میرسید.

درس دوم:یک محیط درست مانند یک کاتالیزگر برای عادات شماست و مقدار انرژی فعالساز لازم برای شروع یک عادت را کاهش میدهد.

جایگاه میانی در رفتارهای انسان:

واکنش های شیمیایی معمولا یک قدم میانی دارند که قبل از رسیدن به هدف پایانی اتفاق می افتند.در عادات ما هم این وجود دارد:فرض کنید قصد دارید بطور مداوم ورزش کنید.این کار قدم های میانی دارد از جمله:پرداخت هزینه باشگاه اماده کردن وسایل در صبح رانندگی بسمت باشگاه بعد از کار ورزش کردن روبروی مردم و تمام

هرکدام از این قدم ها انرژی فعالساز لازم دارند بعضی ممکن است برای شما راحت باشند و بعضی سخت .مثلا رانندگی بعد از کار بدلیل سنگین شدن ترافیک و تمرین در مقابل غریبه ها ممکن است بنظرتان سخت بیاید .راهکارهایی برای کمتر کردن انرژی قدم های میانی به شما کمک میکند که در این راه استوار بمانید مثلا میتوانید صبح ها به باشگاه بروید تا مشکل ترافیک حل شود.یا در خانه ورزش کنید تا هم ترافیک حذف شود و هم سختی تمرین جلوی غریبه ها

درس سوم:عادتهایتان را از نزدیک بررسی کنید و ببینید ایا میتوانید قدم های میانی که انرژی فعالساز زیادی میطلبند را حذف کنید یا خیر